Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Svenska talangen kan nobba Tottenham: ”Har fått en del erbjudanden”

England

Tottenham vill förlänga med U21-målvakten Oscar Jansson. Men svensken avvaktar.
- Jag har fått en del erbjudanden. Det är det jag kan säga, säger han till fotbollskanalen.se.

Oscar Jansson, 20, har gjort bra ifrån sig i Tottenhams reservlag under säsongen. Så pass bra att klubben har erbjudit Jansson en förlängning av hans kontrakt, som går ut i månadsskiftet mellan juni och juli.

- De har sagt att de vill att jag ska stanna, de har erbjudit mig en förlängning, säger han till fotbollskanalen.se.

Att slå sig fram i Tottenham är ingen lätt sak. Klubben har nyligen gjort klart med målvaktsveteranen Brad Friedel, och förutom honom finns också Huerelho Gomes och Carlo Cudicini – även om någon av dem lär lämna klubben i sommar. Jansson säger också att han inte är helt säker på var han ser sin framtid.

Annons

- Jag har väl egentligen inga kommentarer. Jag har fått en del erbjudanden. Det är det jag kan säga.

Du måste väl ha några tankar på hur du vill göra?
- Jag har det, men det är väl ingenting jag vill gå ut med nu.

Hur viktigt är det att du får speltid?
- Speltid är A och O. Det är det man vill – man vill spela så mycket som möjligt. Det är det som är viktigast just nu.

Utesluter du att förlänga med Tottenham?
- Jag har sagt att jag håller dörrar öppna. Nu är det semester och jag har inte så mycket mer att komma med egentligen. Det låter tråkigt – men så är det.

Jansson har gjort flera matcher med U21-landslaget och stod bland annat i mål när Sverige förlorade med 3-1 mot Portugal, där han skadade tummen och blev borta under stora delar av vårsäsongen.

Publicerad 2011-06-10 kl 00:00
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS