Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

TV: Klopp om Citys straff: "Det var en chock – jag känner med Pep och spelarna"

Premier League

Manchester City straffades stenhårt av Uefa under fredagen.
Nu visar Liverpools tränare Jürgen Klopp sympati för klubben.
- Jag känner med Pep och spelarna, säger han till Sky Sports.

Foto: Bildbyrån.

Nyheten slog ner som en bomb i fotbollsvärlden under gårdagen, fredag.

Uefa meddelade att de stänger av Manchester City från deltagande i alla deras turneringar under de kommande två åren, 2020/21 och 2021/22. Utöver att inte få medverka i Champions League tvingas klubben även böta 30 miljoner euro, omkring 300 miljoner kronor.

City, som är tvåa och hela 25 poäng bakom Liverpool i Premier League, får dock stöd från rivalen Liverpools tränare Jürgen Klopp.

Efter The Reds 17:e (!) raka ligaseger under lördagen fick Klopp frågan om hur han ser på beslutet som Uefa kom med under fredagen.

- Det var en chock. Wow, vad var det där? Det enda jag kan säga, jag är en fotbollstränare så jag kan bara prata om fotboll, är att det som Pep (Guardiola) och City har gjort sedan jag kom till Premier League är exceptionellt, säger Liverpool-tränaren till Sky Sports efter 1-0-segern mot Norwich.

Annons

Klopp fortsätter:

- Gällande allt annat har jag inte en aning om vad som har hänt, vem som har gjort vad. Jag kan tänka mig att det är väldigt jobbigt för stunden. Jag känner verkligen med Pep och för spelarna. De ska överklaga och vi får se vad som händer då, men det är uppenbarligen allvarligt annars hade inte Uefa reagerat som de gjorde. Men fotbollen de har spelat och som de spelar är exceptionell.

Se intervjun med Klopp i tweeten nedan.

Publicerad 2020-02-15 kl 21:25
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS