I dagarna har det kommit uppgifter om att svenske Daniel Ek, som var med och grundade Spotify, ska vara redo med ett bud för att köpa Arsenal. Med sig som stöd har han de tre ”Gunners”-legendarerna Patrick Vieira, Thierry Henry och Dennis Bergkamp.
Men det kan bli svårt att köpa klubben, eftersom de nuvarande ägarna Stan och John Kroenke inte vill sälja Arsenal.
- Vi är 100 procent hängivna till Arsenal och vi kommer inte att sälja någon andel i klubben. Vi har inte fått något bud och vi kommer inte ta hänsyn till något bud, säger Arsenals ägare i en kommentar enligt Goal.
- Vår ambition med Arsenal fortsätter i att tävla och vinna de största troféerna i sporten och vårt fokus är att utveckla vår kvalitet på planen för att lyckas med detta, säger ägarna vidare.
Uppgifterna om att Ek vill köpa Arsenal kom sedan Spotify-grundaren i slutet av förra veckan gett en tydlig hint.
"Som barn och så länge jag kan minnas har jag hejat på Arsenal. Om KSE (Arsenals ägare) skulle vilja sälja Arsenal, så skulle jag gärna ge mig in i leken", skrev Ek på Twitter.