Uppgifter: Costa i bråk med Conte - inte med i Chelsea-truppen
Premier League
Diego Costa finns inte med till bortamötet med Leicester.
Anledningen är ett bråk med tränaren Antonio Conte, skriver flera brittiska medier.
Foto: TT.
På lördagen ställs serieledaren Chelsea mot Leicester på bortaplan. Man gör det dock med största sannolikhet utan anfallsstjärnan Diego Costa.
Enligt flera brittiska medier finns han inte med i truppen på grund av ett stort gräl med tränaren Antonio Conte. The Telegraph skriver att Costa inte tränat med laget på tre dagar på grund av ett bråk med Conte och lagets fystränare gällande en skada. Daily Mail skriver att Costa klagat på problem med ryggen, men att läkarteamet inte inte blivit övertygade - och Conte därefter backat upp sin personal.
Förutom meningsskiljaktigheterna med italienaren rapporterar The Telegraph att kinesiska klubbar är beredda att betala stora pengar för att locka över Costa.
Enligt tidningen finns det ett bud från den kinesiska ligan där minst en klubb är beredd att betala 30 miljoner pund om året till Costa. Daily Mail skriver att spelarens representanter nu finns på plats i landet.
Diego Costa har varit i en hysteriskt bra form den här säsongen och leder Premier Leagues skytteliga med sina 14 fullträffar.
Publicerad 2017-01-13 kl 20:07