När Malmö FF i dag åkte till Köpenhamn för att bo i staden inför morgondagens match mot FCK, så var det en överraskande spelare som saknades: Anders Christiansen.
Christiansen är sjuk, men Uwe Rösler säger att han är hoppfull att Christiansen ändå kan spela i morgon. Rösler nämner även att det var samma situation med Behrang Safari inför Besiktas borta förra året, men att de då flög in Safari på matchdagen.
– Jag hoppas och tror och jag känner "AC" att han kommer i morgon och är redo. Det är ett bra omen med det som hände med Behrang inför Besiktasmatchen, säger Rösler.
Fouad Bachirou är avstängd, men om han är den enda som saknas så innebär det att både Oscar Lewicki och Jo Inge Berget hann bli friska från sina skadeproblem. Bägge var frågetecken i måndags, men där har det gått bra i rehabiliteringen.