Chelsea slog Malmö FF med 2-1 på Stadion. Hemmalaget skapade bitvis tryck på gästerna, framförallt genom fasta situationer. Bollen studsade dock inte rätt för MFF.
- Det är också tajmingen, det är den man inte har nu ju när man inte har spelat en tävlingsmatch. Det är små detaljer och sedan blir man ganska stum i benen efter ett tag. Men för att kunna få ett bättre resultat mot Chelsea i februari så behöver du lite mer stolpe in än vad vi hade i dag, säger Markus Rosenberg.
Anders Christiansens reducering till 2-1 ger dock en positiv känsla inför returen på Stamford Bridge.
- Psykologiskt var det väldigt bra, väldigt viktigt. Just att få chansen att känna att vi kan göra mål på dem, säger Rosenberg.
Hur ska man piska upp det för att få lite hopp till om en vecka?
- Det är bara att gå dit och njuta av matchen. Vi är där vi alltid har drömt om att vi ska vara. Och matchbilden kan inte förändras mycket mer. Självklart är det ett otroligt svårt utgångsläge, men matchbilden kan inte förändras mycket mer mot hur det såg ut i dag.