Både Kylian Mbappe och Edison Cavani ådrog sig skador i PSG:s seger över Toulouse på söndagskvällen i Ligue 1. Anfallarna blev bägge utbytta, där Cavani gick av redan i första halvleken.
Mbappe gick av först efter 66 minuter, när han tog sig mot låret och bad om ett byte direkt. Nu kommer skadedomen för bägge anfallarna.
PSG går under måndagen ut med att Mbappe har skadat vänster lår och förväntas bli borta i fyra veckor. Det innebär att han missar båda Frankrikes EM-kvalmöten mot Andorra och Albanien, men troligen även PSG:s första gruppspelsmatch i Champions League, som spelas i mitten av september.
Cavani å sin sida har en höftskada och genomgick en magnetröntgen under måndagen. Han beräknas bli borta i tre veckor, vilket gör att han borde kunna spela i Champions Leagues första gruppspelsmatch.
Mbappes skada innebär problem för PSG, då Neymar är avstängd i de tre första matcherna i årets gruppspel. Så även om anfallaren stannar i klubben, är inte han tillgänglig i tre matcher i CL.
PSG-tränaren Thomas Tuchel är bekymrad över alla skador men ser inget tydligt mönster.
- Det är för mycket. Men det är olika typer av skador och vi letar förklaringar, sa Tuchel efter matchen i går, enligt Le Parisien.
- Det är ingen enkel situation. Vi har behov av alla spelare. Det är för mycket efter bara tre omgångar.
I PSG:s sjukstuga finns sedan tidigare även Ander Herrera, Thilo Kehrer, Julian Draxler och Abdou Diallo. Neymar, som dras med en fotskada, är nära en comeback, men enligt Tuchel är det oklart om han kan komma tillbaka till fredagens match mot Metz.