Startdebut för Jeng - blev utbytt i halvtid
Ligue 1
Malcolm Jeng gjorde i kväll debut i Ligue 1.
Totalt sett blev det 45 minuter, då han blev utbytt i paus.
"Det är Jeng som får betala för en taktisk omorganisation, även om han inte har haft en dålig match", skrev Journal L'Union i halvtid.
Foto: Bildbyrån.
Tidigare IK Sirius-backen Malcolm Jeng, 19, lämnade i vinter för franska Ligue 1-klubben Reims och gjorde nyligen debut med ett inhopp mot Angers borta i franska cupen, då det blev avancemang till semifinal efter en straffrysare.
Under fredagskvällen fick Jeng göra sin första start mot Monaco borta och spelade i 45 minuter, då han blev utbytt i halvtid och ersatt av forwarden Oumar Diakité. Vid den tidpunkten låg Reims under med 2-0 och i slutändan blev det förlust med 3-0 i ligan.
"Det är Jeng som får betala för en taktisk omorganisation, även om han inte har haft en dålig match (det är lättare att ta bort en ung spelare)", skrev franska tidningen Journal L'Union i halvtid.
Reims är placerat på 15:e-plats i Ligue 1.
Publicerad 2025-02-28 kl 22:50