Det var i matchens slutskede som PSG:s brassestjärna Neymar, som inför säsongen värvades för 2,1 miljarder från Barcelona, landade olyckligt och trampade snett. 26-åringen vred sig i smärtor, och fick lämna planen på bår.
Exakt hur allvarlig skada det rör sig om är ännu inte klart, men de flesta PSG-supportrar håller nog andan och hoppas att Neymar ska vara tillbaka i spel till returmötet i åttondelsfinalen mot Real Madrid i Champions League om nio dagar. Så här säger PSG:s tränare Unai Emery om skadan efter matchen enligt ESPN-journalisten Jonathan Johnson:
- Om jag skulle ta ut mitt lag till Real Madrid matchen i dag skulle jag säga att han skulle kunna vara med. De första rapporterna indikerar en stukning, men det kommer att göras fler prover för att vi ska vara säkra. Men vi är optimistiska.
Dessförinnan hade ett självmål och fullträffar av Kylian Mbappé och Edinson Cavani gjort att PSG ledde med 3-0, som också blev slutresultatet i matchen som brukar kallas för "le classique" - "klassikern".
PSG toppar nu Ligue 1 14 poäng före tvåan Monaco. Marseille missade chansen att gå upp på andra plats och ligger kvar som trea.
Se situationen när Neymar skadades och när han bars ut på bår i spelaren ovan.