TV: ”Sjuk VAR-diskussion kring Real-Juve - domaren hade rätt”
Serie A
I Italien och Katalonien diskuteras Real Madrids straff mot Juventus i Champions League-kvartsfinalen fortfarande, och det ropas efter videogranskning.
- Att VAR skulle varit räddningen på detta är helt bisarrt, säger Frederic Pavlidis i dagens Headlines.
Foto: Scanpix
Se programmet i spelaren.
Juventus hade efter en 0-3-förlust på hemmaplan hämtat upp underläget och ledde med 3-0 i onsdagens returmöte med Real Madrid i Champions League, och matchen var på väg mot förlängning. Men i matchens slutminuter fick Real Madrid omdiskuterad straff efter att Lucas Vazquez gått omkull i duell med Mehdi Benatia och tog sig vidare efter att Cristiano Ronaldo gjort mål på straffen.
- Det är två dagar efter matchen nu, och i Italien skriver Gazetta dello Sport: "Ge oss VAR". De påpekar att det inte bara gäller den omdiskuterade Real-straffen. Corriere dello Sport skriver också om det här och att Juventus har rätt och att VAR måste införas, berättar Frederic Pavlidis i dagens Headlines.
Även i Katalonien skrivs det fortfarande om straffsituationen, inte minst i tidningen Sport.
- Här handlar det om att hela världen är upprörd över domslutet. Det sjuka är att domare Michael Oliver dessutom tog rätt domslut! Det var just att det var så känslosamt med tidpunkten och att det kan ha varit Buffons sista match i Champions League. Men att VAR skulle vara räddningen på detta är helt bisarrt, egentligen, säger Pavlidis.
Se programmet i spelaren ovan.
Också i dagens Headlines:
- Liverpool blir Afrikas lag
- ”Kovac skapar familjekänsla i Bayern”
- Jesé väljer reggaeton före träning
Publicerad 2018-04-13 kl 11:43