Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Stubbens upprättelse

Hussfelt

Buon pomeriggio.

Måndagar börjar med att jag vaknar sent i Sjöstan. Jag brukar lägga mig i soffan och se ut mot Nacka från tolfte våningen. Efter en enkel espresso, en dusch och en fin räksallad på L’Angolo inne i stan med Stubben o Jeppe Blomqvist är den nya veckan igång.

Stubben undrar fortfarande vad ‘Ravvan’ jiddrar om i den matchsituation då Roger Ljung tillåter en motståndare att kliva in ute från sin kant och komma till skott varpå Ravvan ger Stubben en hårtork.


Roger Ljung ligger fel och låter motståndaren ta sig förbi på insidan. Stubben har koll inne i mitten.


Skottet kommer. Men varför ‘lackar’ Ravvan? Är det för att Stubben skymmer skottet?

Annons


17 år senare. Stubben (med glimten i ögat):

‘Vi måste gå till botten med detta. Kanske ett eget program? En programserie? Jag måste få upprättelse. Det är ju ingen social verksamhet vi håller på med. This is the fucking World Cup som Baxter skulle ha sagt.’

Upprättelsen låter inte vänta på sig. Titta bara på den här hyllningen av Stubbens Betclic-dans:

[youtubeplay id=”LV93PuqEjO4″ size=”large”]


Publicerad 2011-05-16 16:07
Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS