En bild säger mer än tusen ord
Hussfelt
Det går att säga mycket med siffror och statistik. Som att en tabell aldrig ljuger exempelvis.
Och en bild säger mer än tusen ord. Som den här bilden på en serietabell.
Vår älskade lilla klubb som vill sprida glädje i Stockholmsfotbollens karga klimat gjorde sin viktigaste insats på en fotbollsplan i vår klubbs korta historia under lördagen. Vi producerade 14 riktigt bra målchanser, hade tre bollar i virket, missade straff och några frilägen, spelade possession-fotboll med vårdade passningar och vi släppte bara en bra chans emot oss på 90 minuter.
Senare igår kväll fick vi bevittna något (på en annan nivå såklart) som påminde om det vi fick visa upp. Så här såg det ut i siffror:
Uniteds enda skott på mål som också blev just mål kom efter en offside som assisterande domaren bommade. Det var ändå kul för det gjorde att det blev lite lite nerv i matchen.
Vi ska komma ihåg att Inter avfärdade det här fantastiska laget i fjolårets semifinal. Något som ‘Mou’ misslyckades med i Real Madrid i år.
En bild ljuger aldrig. Eller?
Publicerad 2011-05-29 21:50