Bisarra scener uppstod en dryg halvtimme in i matchen mellan Udinese och Lecce.
Lecces Gaby Jean orsakade straff efter att ha gått in med armbågen i ansiktet på Udineses Sandi Lovric i eget straffområde. Utfallet blev straff och det ledde till internbråk.
Udineses forward Lorenzo Lucca insisterade på att han skulle förvalta den gyllene chansen trots att han inte är ordinarie straffskytt. Flera av lagkamraterna misstyckte, bland annat genom att rycka och tala förnuft i strikern. Exempelvis blev han konfronterad av kaptenen Florian Thauvin, svenske Jesper Karlström samt Alexis Sanchez.
Men Lucca vägrade ta åt sig av feedbacken lade straffen ändå. Forwarden satte dit 1-0 och fick fira ensam.
Luccas agerande fick dock konsekvenser och tränaren Kosta Runjaic såg inte med blida ögon på det inträffade. 1-0-målskytten blev utbytt fyra minuter efter att han gett sitt lag ledningen. Iker Bravo ersatte.
- Thauvin är vår förste straffskytt. Jag såg en diskussion som gick för lång och att Lucca tog beslutet på eget bevåg. Därför bytte jag ut honom. Han gjorde ett vackert straffmål och vi är glada. Det är det viktigaste, säger tränare Runjaic enligt journalisten Gianluca Di Marzio.
Han fortsätter:
- Jag tror inte det är första gången två spelare har argumenterat om en straff. Ur min synvinkel sköter vi saker internt. Vi har tid i veckan, vi kommer att prata om det. Det var något som hände och jag tog ett beslut. Jag gillar inte när människor inte respekterar regler.
Udinese vann matchen med 1-0.