Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Napoli: "Alla väntar på våra ord - men vilka ord kan beskriva vår smärta?"

Serie A

Napoli har sorg efter beskedet om Diego Maradonas död.
Nu har legendarens tidigare klubb kommit med ett uttalande.
"Alla väntar på våra ord, men vilka ord kan beskriva smärtan som vi känner?", skriver Serie A-klubben.

Foto: Bildbyrån

Lazio - Udinese
Lazio
Udinese
STREAMA IDAG 20:40
Genoa - Lecce
Genoa
Lecce
STREAMA PÅ FREDAG
Udinese - Hellas Verona
Udinese
Hellas Verona
STREAMA PÅ LÖRDAG
Monza - Parma
Monza
Parma
STREAMA PÅ LÖRDAG
Milan - Como
Milan
Como
STREAMA PÅ LÖRDAG
Venezia - Napoli
Venezia
Napoli
STREAMA PÅ SÖNDAG

Diego Maradona har avlidit. Den argentinske legendaren drabbades av ett hjärtstillestånd och somnade in under onsdagen.

Maradona blev 60 år gammal, och nu strömmar hyllningar till honom in från hela världen. Många klubbar har hedrat den förre storspelaren i sina officiella kanaler - och nu har den klubb som Maradona kanske allra mest är förknippad med, Napoli, kommit med ett uttalande.

På Twitter skriver Serie A-klubben:

"Alla väntar på våra ord, men vilka ord kan beskriva smärtan som vi känner? Det här är en tid för tårar. Tiden för ord kommer senare".

Maradona gjorde 81 mål på 188 matcher för Napoli, mellan åren 1984 och 1991. Han blev italiensk mästare med klubben vid två tillfällen. Dessutom vann man Uefacupen en gång under Maradonas tid i klubben.

Annons
Publicerad 2020-11-25 kl 18:38
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS