Dunga till journalist: ”Skithög”
Landslag
Den brasilianska förbundskaptenen Dunga lackade ur ordentligt på presskonferensen efter matchen mot Elfenbenskusten. Han kallade bland annat en journalist för ”åsna” och ”skithög”.
Dunga har gått till hårt angrepp mot den brasilianska pressen och deras bevakning av landslagsspelarna. Tidigare i veckan var förbundskaptenen ursinnig när journalister och reportrar tagit sig upp på ett tak och riktat kameror mot landslagets hotellfönster.
Under presskonferensen efter segern mot Elfenbenskusten såg Dunga än en gång rött när en journalist bad honom att prata lite högre.
– Djur. Åsna. Skithög, ska förbundskaptenen ha väst tillbaka.
Fifa har nu beslutat att inte bestraffa Dunga för hans uttalanden. Tidigare har Maradona fått två månaders avstängning efter att ha bett journalister att ”suga” när Argentina kvalificerade sig till VM.
Publicerad 2010-06-24 kl 14:19