Island vill ha Lagerbäck: "Gjorde bra jobb med Sverige"
Landslag
Island letar ny förbundskapten. Lars Lagerbäck är aktuell.
- Vi skulle givetvis uppskatta att ha honom, säger Geir Thorsteinsson till Fotbollskanalen.se.
Island har bara tagit en poäng och ligger sist i sin EM-kvalgrupp. Nu letar det isländska fotbollsförbundet efter en ersättare för sin nuvarande förbundskapten Olafur Johannesson. Och man vill ha Lars Lagerbäck som förbundskapten.
- Jag känner till honom väldigt väl. Han gjorde ett väldigt bra jobb med Sverige. Vi skulle givetvis uppskatta att ha honom som förbundskapten, säger Geir Thorsteinsson som är ordförande i det isländska förbundet.
Island har en klar inriktning när det gäller rekryteringen av en ny förbundskapten:
- Vi vill ha en utländsk coach. Han är givetvis ett av namnen. Vi har inte varit i kontakt med honom. Men han är tillsammans med några andra med på vår shortlist. Jag vill inte uttala mig om eller när vi ska ta kontakt med honom. Jobbet gäller från januari 2012, säger Geir Thorsteinsson.
Lars Lagerbäck har inte tränat något lag efter Nigeria som han ledde under förra årets VM och jobbar för tillfället som speciell rådgivare till det svenska fotbollsförbundet och är expert i Viasat.
Publicerad 2011-09-06 kl 14:43