Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Jan Streuer: "Vi väntar på Celtic"

Eredivisie

Twente vill köpa loss svenske Gustaf Lagerbielke.
Nu ligger bollen hos Celtic, menar sportchefen Jan Streuer.
- Vi får vänta och se, säger han enligt ESPN.

3:40
Nästa

Avbryt
Försök igen

Foto: Bildbyrån.

Se en Lagerbielke-intervju i spelaren.

Gustaf Lagerbielke lånades ut från Celtic till Twente i slutet av sommaren, och sedan dess har han tagit en ordinarie plats i startelvan. Detta har lett till att den nederländska klubben vill köpa loss 24-åringen. Men man har ingen köpoption i låneavtalet.

The Herald har tidigare uppgett att Twente försökt köpa loss 24-åringen för 1,75 miljoner pund, cirka 24 miljoner svenska kronor. Men Celtic nobbade budet.

Twentes sportchef Jan Streuer hymlar inte med att han vill behålla den förre Elfsborg-backen.

- Vi får vänta och se. Det är också viktigt att veta vad Celtic vill, säger sportchefen enligt ESPN.

Annons

Han fortsätter:

- Vi vet inte vad Celtic vill. Har de redan tillräckligt med bra spelare på den positionen? Kanske vill de låna ut honom en säsong till. Vi får vänta och se, säger han.

Daily Mail har rapporterat att Lagerbielke inte väntas återvända till Celtic, där han har kontrakt till 2028, i sommar. Vad som sker får tiden utvisa.

Totalt har Lagerbielke nätat två gånger på 24 matcher med Twente.

Publicerad 2025-02-28 kl 10:04
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS