Real Madrid lyckades under onsdagskvällen inte få hål på Barcelona i ett mållöst El Clásico i La Liga och är därmed fortsatt tvåa i ligatabellen. Real Madrid har lika många poäng som Barcelona, men sämre målskillnad.
Real Madrid-backen Sergio Ramos menar att Real Madrid förtjänade mer än ett kryss.
- Du är alltid besviken när du inte vinner en match. Jag känner att Real Madrid förtjänade mer. Det var en väldigt tuff match och det är alltid tufft att komma hit, men vi tog tag i matchen och skapade problem för dem. Vi gjorde inte den typen av misstag som har kostat oss mycket i tidigare matcher mot Barcelona. Vi kontrollerade matchen ganska bra och speciellt i omställningarna. Det är inte lätt att göra det på Camp Nou, säger mittbacken enligt engelska tidningen The Guardian och fortsätter:
- Vi ville pressa dem högt och göra det svårt för dem att spela bollen från backlinjen och det gjorde vi också. Jag tycker att vi gjorde det riktigt bra, men vi borde också haft två straffar (för dueller i samband med hörnor), men sådan är fotbollen. Vi lämnar matchen med ett leende på våra läppar.
Real Madrid ställs härnäst på sändag mot Athletic Club i ligaspelet.