Streama alla matcher från La Liga på TV4 Play
Simeone: "Ett av de bästa åren att bli mästare"
La Liga
Diego Simeone vann sin andra La Liga-titel med Atlético Madrid.
Och han höll inte igen med känslorna efteråt.
- Ett så tufft år med familjemedlemmar, vänner och supportrar som gått bort. Ett av de bästa åren att bli mästare på är detta, säger Simeone enligt Marca.
Foto: Bildbyrån
Se höjdpunkterna i spelaren ovan.
Atlético Madrid säkrade klubbens elfte ligatitel i historien efter 2-1-segern borta mot Real Valladolid under lördagskvällen. Efteråt var det en känslosam tränare i Diego Simeone som mötte pressen.
- Jag är glad för många människor. De första känslorna som kommer till mig är att det är ett annorlunda år att bli mästare med Atlético. Ett så tufft år med familjemedlemmar, vänner och supportrar som gått bort. Ett av de bästa åren att bli mästare på är detta, säger Simeone enligt Marca.
Mästartränaren tog över Atlético redan 2011 och vann La Liga tre år senare. Han har också två Europa League-titlar och en Copa del Rey-titel med klubben.
- De två titlarna (2014 och 2021) är annorlunda. Världen i dag upplever en väldigt tragisk situation. Jag hoppas att vi har kunnat bringa glädje till många människor som haft en väldigt dålig tid, säger Simeone.
Atlético vann ligan två poäng före Real Madrid och sju poäng före Barcelona.
Publicerad 2021-05-22 kl 21:17