Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Streama alla matcher från La Liga på TV4 Play

Uppgifter: Real Madrid lär göra två värvningar i januari

La Liga

Real Madrid har inte gjort en januarivärvning på nästan sex år.
Nu ser "Los Blancos" ut att göra dubbla förstärkningar i vinterfönstret, enligt Marca.

3:57
Nästa

Avbryt
Försök igen

Foto: Bildbyrån.

I spelaren ovan ser du höjdpunkterna från Atlético Madrid-Real MAdrid.

Deportivo Alavés - Espanyol
LIVE
Deportivo Alavés
0
Espanyol
0
STREAMA LIVE HÄR
Rayo Vallecano - Villarreal
Rayo Vallecano
Villarreal
STREAMA IDAG 16:10
Valencia - Atlético Madrid
Valencia
Atlético Madrid
STREAMA IDAG 18:20
Las Palmas - Barcelona
Las Palmas
Barcelona
STREAMA IDAG 20:50
Real Madrid - Girona
Real Madrid
Girona
STREAMA IMORGON

I januari 2019 värvade Real Madrid den offensive mittfältaren Brahim Diaz från Manchester City. Sedan dess har "Los Blancos" valt att inte förstärka laget i vinterfönstret, enligt Marca. En anledning är att klubben har haft svårt att hitta rätt med sina förstärkningar mitt i säsongen, där bland annat Emmanuel Adebayor samt Antonio Cassono floppade. 

Men nu ser det interna "förbudet" ut att brytas.

Först och främst ska en mittback hämtas in, enligt Marca. Två av alternativen är RB Leipzigs Castello Lukeba, 21, samt Palmeiras Victor Reis, 18.

"Los Blancos" ser även ut att agera ytterligare efter att Dani Carvajal åkt på en korsbandsskada. Den spanska tidningen uppger att huvudstadsklubben överväger att plocka in en högerback, där Liverpools Trent Alexander-Arnold tidigare rapporteras vara aktuell. Vad gäller Alexander-Arnold har uppgifterna främst handlat om en potentiell övergång sommaren 2025, men nu väntas Real Madrid växla upp i jakten. 

Annons

I samma veva som Real Madrid gått ut med den blytunga Carvajal-skadan har ytterbacken, som satt på ett utgående avtal, fått ett förlängt avtal över 2026. Det tidigare avtalet sträckte sig till sommaren 2025.

Publicerad 2024-10-06 kl 14:03
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS