Streama alla matcher från La Liga på TV4 Play
Valdes kan gå om sin idol: Kahn är den bästa genom tiderna
Spanien
BARCELONA. Victor Valdés kan gå om sin idol Oliver Kahn när det gäller antal spelade matcher i Champions League.
- Jag är så stolt, Kahn är den bästa genom tiderna, skriver Barçamålvakten på facebook.
Under onsdagen tar FC Barcelona emot AC Milan och matchen blir Victor Valdés 108:e i Champions League. Vilket gör att han går om sin stora idol Oliver Kahn när det gäller flest spelade matcher av en målvakt i Champions League.
Efter onsdagens match kommer det därmed endast vare Iker Casillas, 133, som har spelat fler matcher i turneringen, som målvakt, än Victor Valdés.
Valdés har vid ett flertal tillfällen tidigare uttryckt att hans stora målvaktsidoler varit Giovanni Galli, Santiago Caiñzares och just Oliver Kahn.
På de sociala nätverken facebook och twitter har Barçamålvakten inför matchen mot Milan lagt upp en bild på sitt skåp i Camp Nous omklädningsrum, på skåpet sitter en bild på Oliver Kahn och till bilden skriver Valdés: “Om gud vill så kommer jag att gå förbi min idol, Oliver Kahn, i antalet spelade Champions League matcher. Det gör mig så stolt att nå den siffran. Oliver Kahn är den bästa genom tiderna”.
Victor Valdés debuterade i Champions League 2002 i en match mot Legia Warszawa.
Publicerad 2013-11-06 kl 15:47