Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Officiellt: Brage säljer Camões till Tromsø

Superettan

Affären är klar.
Brage säljer Ieltsin Camões till Tromsø.

10:21
Nästa

Avbryt
Försök igen

Foto: Bildbyrån

Se en cupspecial om Brages grupp ovan.

AIK - Degerfors IF
AIK
Degerfors IF
STREAMA PÅ FREDAG
Hammarby IF - Varbergs BoIS
Hammarby IF
Varbergs BoIS
STREAMA PÅ LÖRDAG
FC Stockholm - Kalmar FF
FC Stockholm
Kalmar FF
STREAMA PÅ LÖRDAG
IFK Värnamo - Trelleborgs FF
IFK Värnamo
Trelleborgs FF
STREAMA PÅ LÖRDAG
GAIS - Örebro SK
GAIS
Örebro SK
STREAMA PÅ LÖRDAG

I går, tisdag, bekräftade Brages sportchef Ola Lundin för Fotbollskanalen att forwarden Ieltsin Camões, 25, var på besök hos en utländsk klubb. Enligt Nettavisen rörde det sig om norska Tromsø - och nu är övergången klar.

Lundin säger i ett uttalande på Brages hemsida:

- Ieltsin kom till oss för två år sedan från division 2 Norrland och har gjort en otroligt stark resa i Brage, 26 mål och 8 assist på drygt 60 tävlingsmatcher talar sitt tydliga språk. Nu går han vidare till Tromsø i Elitserien och vi tackar Ieltsin ödmjukt för hans tid i Brage och önskar stort lycka till när han ska skriva sitt nästa fotbollskapitel!

Annons

Camões, som skrivit på ett kontrakt med Tromsø över 2027, säger till den norska klubbens hemsida:

- Det har varit väldigt fint att komma hit och jag har en bra känsla runt det hela. Det är otroligt fina omgivelser i Tromsø.

Han åker med sitt nya lag redan till torsdagens träningsmatch mot Sarpsborg.

Aftonbladet har rapporterat att affären går loss på närmare fyra miljoner kronor, vilket skulle göra den till en av Brages dyraste.

- Oj. Det vet jag inte. Jag vill inte uttala mig om det blir en rekordförsäljning eller inte, sa Lundin till Fotbollskanalen i går.

Publicerad 2025-02-12 kl 14:36
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS