På förhand var det spännande i bottenstriden i superettan. Ljungskile hade fortfarande chansen att ta sig upp på kvalplats och i stället putta ned antingen Assyriska eller Syrianska till nedflyttningsplatsen.
Det som talade för vinst under lördagseftermiddagen var dels att Trelleborg inte hade något att spela för samtidigt som Ljungskile hade en frisk trupp att tillgå.
Men det blev inte som man hade tänkt sig. Gästande TFF tog ledningen redan i den elfte minuten när Marcus Pode sköt ett distansskott som gick i ribban varpå Zoran Jovanovic högg på returen.
Ljungskile fick dock tillbaka hoppet fyra minuter senare. Linus Tornblad rullade in kvitteringen till 1-1. Trelleborg återtog dock ledningen efter runt 25 spelade minuter genom Mattias Håkansson, en ledning det skånska laget höll i halvtid.
- Jag var så förbannad på spelarna, sa tränaren Zoran Lukic till TV4 Sport.
I den andra halvleken försökte Ljungskile febrilt men Trelleborg utökade ledningen med kvarten kvar. Magnus Andersson gjorde 3-1 och Ljungskile kände nog då att det hela var över.
Resultatet stod sig och därmed får Ljungskile spela division 1-fotboll nästa säsong.
Assyriska förlorade med 2-3 mot Örgryte och Syrianska vann med 1-0 mot Gais.
Se höjdpunkterna i spelaren ovan.