Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Guidettis kritik: "På tok för lite att jobba med"

Svenska cupen (herr)

MALMÖ. AIK är utan seger och riskerar att åka ur svenska cupen.
Efter 1-1 mot superettan-laget Trelleborg var det kritiskt i AIK-lägret.
- Över 90 minuter får jag på tok för lite att jobba med, säger John Guidetti.  

3:55
Nästa

Avbryt
Försök igen

Foto: Bildbyrån.

Se höjdpunkter från Djurgården-Sandviken i spelaren.

Spela
Höjdpunkter: Trelleborg-AIK
Spela
Isherwood kvitterar mot TTF
Spela
Bohman ger TFF ledningen
Spela
Bohman får rött kort mot AIK
Spela
Celina får ont
Spela
AIK får fint läge
IK Oddevold - Djurgårdens IF
IK Oddevold
Djurgårdens IF
STREAMA IDAG 12:45
Gefle IF - Mjällby AIF
Gefle IF
Mjällby AIF
STREAMA IDAG 12:55
IK Sirius - Östers IF
IK Sirius
Östers IF
STREAMA IDAG 15:05
AIK - IFK Värnamo
AIK
IFK Värnamo
STREAMA PÅ FREDAG

AIK inledde starkt borta mot Trelleborgs FF, utan att få bollen i mål. Istället tog Skåneklubben ledningen i den 59:e minuten genom Filip Bohman, innan samma spelare fick sin andra varning och visades ut knappt 20 minuter senare.

AIK hittade trots ett krampaktigt anfallsspel i andra halvlek en kvittering, tack vare Thomas Isherwoods mål i den 91:a minuten. Ett mål som räddade kvar laget i gruppen inför den sista omgången. 

John Guidetti var tillbaka efter sjukdomen som gjorde att han missade 1-1-matchen mot Degerfors förra veckan.  

- Surt. Kroppen känns bra, jag känner mig pigg hela matchen. Det är kul att spela 90 min. Men det är inte mycket att jobba med tyvärr, säger AIK-strikern och fortsätter:  

Annons

- Jag känner mig jättepigg, jättebra. Men tyvärr, över 90 minuter får jag på tok för lite att jobba med.  

Var känner du att ni står, två matcher in?  
- Vi skapar för lite, vi kommer igenom för lite. Vi är duktiga och springer bra, jag tycker att det är mycket som vi gör bra. Men vi är inte tillräckligt vassa. Vi spelar runt dem mycket men vi måste spela igenom dem också.  

Guidetti fortsätter:  

- Vi måste försöka hota dem mer kanske, men jag måste analysera matchen igen. Min generella känsla är att när vi dominerar så pass mycket som vi gör så önskar jag så klart att ha mer att jobba med. 

Både Trelleborg och Degerfors är före i tabellen med fyra poäng var. AIK måste således besegra IFK Värnamo i den sista gruppmatchen, och hoppas på kryss i gruppens andra möte för att ha möjligheten till kvartsfinal.  

Annons

- Det är inte bra så klart, säger John Guidetti.  

- Det finns alltid en chans, sjukare saker har hänt. 

Lagkaptenen Anton Salétros:  

- Det är ett misslyckande att inte vinna någon av dessa två matcher. Det är inte vad vi siktade på. Vi har inte gjort det tillräckligt bra, säger han.  

Salétros är pessimistisk rörande möjligheten att gå vidare:  

- Det blir svårt. Men vi får ta den på hakan och gå vidare till nästa match 

AIK-tränaren Mikkjal Thomassen om läget inför den sista gruppspelsomgången:  

- Vi har massor av utmaningar och uppgifter. Vi har pratat om att vinna de här två matcherna och har inte lyckats. Nu ska vi försöka en tredje gång. Det är ganska enkelt: Vi måste se något och förbättra oss själva, säger tränaren. 

Group 3

# Lag S V O F +/− P
1 Trelleborg 2 1 1 0 1 4
2 Degerfors IF 2 1 1 0 1 4
3 AIK 2 0 2 0 0 2
4 IFK Värnamo 2 0 0 2 -2 0
Publicerad 2025-02-22 kl 18:45
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS