BK Häcken tog under andra förlängningskvarten ledningen med 3-2 mot Djurgården och fick i den 115:e minuten en hörna. Ahmed Yasin tog god tid på sig på väg mot hörnflaggan och blev därmed varnad. Därefter blåste domaren av spelet en kort stund.
På tv-bilder går det att se att den ena assisterande domaren fick dryck kastat på sig vid ena hörnflaggan, vilket gjorde att huvuddomaren Glenn Nyberg valde att blåsa av spelet.
- Supportrarna över landet måste ta sitt ansvar. Det här går inte längre. Vi kan inte hålla på så här och tro att man kan äga matcherna och kliva in och bete sig hur som helst. Det är inte bara Djurgården, det här rör många, säger C Mores expert Anders Andersson i sändningen.
- Det är i princip omöjligt för Yasin att vistas framför den läktarsektionen. Så illa är det, säger C Mores kommentator Åke Unger.
Spelet var efter ett par minuter igång igen på Tele2 Arena.
Se situationen i spelaren ovan.