Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

STREAMA SVENSKA CUPEN OCH ALLSVENSKAN PÅ TV4 PLAY

Billborns tuffa Blåvitt-dom - trots gruppsegern: "Lättare att kritisera spelarna nu"

Svenska cupen (herr)

GÖTEBORG. Nio poäng av nio möjliga - och hemmafördel i kvartsfinalen.
Resultaten till trots är Stefan Billborn inte fullt tillfreds med lagets prestationer.
- Det är många moment i spelet som jag tycker att vi fallerar i, säger Blåvitt-tränaren.

4:30
Nästa

Avbryt
Försök igen

Foto: Bildbyrån.

Se höjdpunkterna från Djurgården-Blåvitt i spelaren.

Mjällby AIF - BK Häcken
Mjällby AIF
BK Häcken
STREAMA PÅ LÖRDAG
IFK Göteborg - Hammarby IF
IFK Göteborg
Hammarby IF
STREAMA PÅ SÖNDAG
IFK Norrköping - Trelleborgs FF
IFK Norrköping
Trelleborgs FF
STREAMA PÅ SÖNDAG
Malmö FF - IF Elfsborg
Malmö FF
IF Elfsborg
STREAMA PÅ MÅNDAG

I och med segern borta mot Djurgården tog IFK Göteborg maximala nio poäng i Svenska cupens gruppspel. Det innebar att Blåvitt blev seedat och fick hemmaplansfördel inför måndagens lottning.

Där kunde göteborgarna dras mot Häcken, Elfsborg, Trelleborg eller Hammarby.

Det landade i det sistnämnda alternativet, Bajen.

- Det är en bra lottning tror jag, säger Blåvitt-tränaren Stefan Billborn.

Hur ser du på era chanser?
- Jag tror att vi har bra chanser. Jag tror att det är 50/50 ungefär.

Cupresultaten till trots anser Stefan Billborn att Blåvitts prestationer i gruppspelet har lämnat "en del att önska".

Annons

- När man vinner är det betydligt lättare att kritisera spelarna. Det är lättare att lyfta på det och tala om att "det här är inte så bra". Vi är inte nöjda på något sätt, men jag tycker att vi har en positiv progression. 

Det låter som att spelarna får mer kritik ju bättre det går?
- Ja, det är lättare då. Det är mycket lättare då.

Är spelarna mer mottagliga för kritik då?
- Nja, jag tror mer att man kan trycka till dem. Går det tungt måste man bygga spelarna. När det går bra får man passa på att trycka till dem. Det är i alla fall så som jag oftast har jobbat. Det finns alltid saker som man kan göra bättre.

Billborn får sedan en fråga om hur mycket han personligen tittar på statistik och "spiders" för att bedöma insatser.

- Jag tittar på både och. Inga "spiders", men både och. Vi har data som vi tittar på kontinuerligt efter varje match. Samtidigt kan man bli så lurad av det också. Så man måste titta okulärt på vad som händer, för man kan vikta siffror hit eller dit och sen undrar man om man ens tittar på samma match.

Annons

Billborn drar en parallell till Blåvitts 4-3-seger borta mot Djurgården i söndags.

- På datan är det rimligt att vi vinner matchen. Men spelmässigt tycker jag att matchen kan ta vägen var som helst. Det är många moment i spelet som jag tycker att vi fallerar i, som vi måste göra bättre.

Cupkvarten mellan IFK Göteborg och Hammarby IF spelas på söndag klockan 13.00 och visas i TV4 Play.

Publicerad 2025-03-06 kl 09:00
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS