Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

STREAMA SVENSKA CUPEN OCH ALLSVENSKAN PÅ TV4 PLAY

Häcken till cupsemifinal - efter dramatiska slutminuter mot Mjällby

Svenska cupen (herr)

HÄLLEVIK. BK Häcken är i semifinal i svenska cupen. Detta efter Abdoulaye Fayes sena avgörande borta mot Mjällby.
- Jag är den gladaste mannen i hela världen, säger matchvinnaren Abdoulaye Faye i TV4:s sändning.

3:19
Nästa

Avbryt
Försök igen

Foto: Bildbyrån.

Se höjdpunkterna i spelaren.

Spela
Höjdpunkter: Mjällby - Häcken
Spela
Häcken tar ledningen mot Mjällby
Spela
Hammar bärs ut på bår
IFK Norrköping - Trelleborgs FF
IFK Norrköping
Trelleborgs FF
STREAMA IDAG 15:45
Malmö FF - IF Elfsborg
Malmö FF
IF Elfsborg
STREAMA IMORGON

Helgens första kvartsfinal i svenska cupen spelades på Strandvallen, där hemmalaget Mjällby gjorde en förändring i startelvan sedan 3-0-vinsten mot Halmstad, med Bork Bang Kittilsen som ersatte Viktor Gustafson på mittfältet. Gästerna från Hisingen gjorde två ändringar sedan 0-2-nederlaget mot Sirius, där Marius Lode och Pontus Dahbo gick in istället för Harry Hilvenius och småskadade Mikkel Rygaard. 

Häcken inledde starkt och utnyttjade ett försvarsmisstag från Jesper Gustavsson i den femte minuten. Srdjan Hrstic fick möjligheten att avsluta men Noel Törnqvist gjorde en stark räddning och bollen gick till en resultatlös hörna. 

Annons

Mjällby hade det inledningsvis svårt i bollinnehavet mot ett intensivt pressande Häcken och det dröjde till den 34:e minuten innan hemmalaget avlossade sitt första skott på mål. Någon minut senare tog gästernas Simon Gustafson chansen på volley, men Törnqvist gjorde sin andra fina räddning i matchen. 

Mjällby spelade upp sig men en chansfattig halvlek slutade 0-0. 

- Brunk på Listerlandet, sammanfattade Simon Gustafson i TV4 Plays sändning.

Han fortsatte:

- En kampfylld match där det handlar om att göra de små simpla sakerna så bra som möjligt. Och det tycker jag vi har gjort helt okej. Sedan är det svårt att hantera bollen och göra något konstruktivt för båda lagen.

Mjällbys Elliot Stroud:

- Vi har inte alls kommit upp i nivå, de har tryckt ner oss på ett bra sätt. Vi börjar inte matchen bra, men kommer in i det lite bättre i slutet. Planen är svårspelad, det är tidigt på säsongen. Då får man ta duellerna, och Häcken har gjort det bra. Vi har inte varit lika påkopplade, sa han i TV4:s sändning.

Annons

Häcken-tränaren Jens Gustafsson om första halvlek: 

- De har satt lite tryck på fasta situationer men i det stora hela så är jag nöjd med matchen. Vi ska fortsätta sätta mycket tryck på deras backlinje och orka göra det. Då ser det bra ut, säger Häcken-tränaren Jens Gustafsson till TV4 Play.

Fem minuter in på den andra halvleken skapade hemmalaget sin första riktiga målchans när Axel Norén kom högst på en hörna och tvingade Andreas Linde till en kvalificerad reflexräddning. Knappt tio minuter senare stod Mjällby för ett mönsteranfall där Herman Johansson hittade Jacob Bergström framför målet, men avslutet gick utanför. 

Efter en timme kom Häcken i en attack med Zeidane Inoussa på vänsterkanten. Yttern spelade fram Simon Gustafson, som återigen fick se sitt avslut räddas av Törnqvist. I den 73:e minuten gick ett inlägg från gästernas Amor Layouni via Maif-backen Jacob Kiilerich och fram till Hrstic, några meter framför målet. 

Annons

Anfallaren fick dock inte ordning på benen och bollen hamnade i famnen på Törnqvist. Tråkiga bilder utspelades strax innan full tid, sedan mittbacken Johan Hammar ramlade ihop vid en rusning framåt. Hammar fick bäras ut på bår och höll händerna för ansiktet när han låg ner på planen. 

- Han kände direkt att det var något som gick sönder i vad/hälsena, sa TV4-experten Erik Edman i sändningen.

På tilläggstid kom sedan avgörandet. En frispark från Samuel Leach Holm nådde Abdoulaye Faye, som skarvade in matchens enda mål. Häcken är därmed i semifinal och får möta vinnaren mellan IFK Norrköping och Trelleborg.

- Jag är den gladaste mannen i hela världen, säger matchvinnaren Abdoulaye Faye i TV4:s sändning.

- Jag är väldigt glad över att ha gjort målet. Jag vet inte vad jag ska säga. Det var en tuff match, men vi kämpade till slutet. Jag är den gladaste mannen i hela världen, fortsatte han.

Annons

Mjällbys Jacob Bergström:

- Det är bittert, givetvis. Surt. Vi lyckades inte riktigt med våra insparkar, de satte bra press och vi kom aldrig framåt. Vi hotade inte riktigt, det var mycket spel på vår planhalva. Och det var svårt med mattan. Vi lyckades inte med det vi ville, sa han i TV4:s sändning.

Mjällby AIF:s lag: Thörnqvist - Norén, Kiilerich, Pettersson - H. Johansson (A. Johansson 78'), Gustavsson (K), Bang (V. Gustafson 46'), Stroud - Røjkjær, Manneh (Stavitski 78') - Bergström

BK Häckens lag: Linde - Lode (Zecevic 75') , Hammar, Faye, Lundkvist - S. Gustafson (K), Andersen, Dahbo - Layouni, Hrstic (Dembe 82') , Inoussa.

LIVEMATCH
Clock'
MATCHFAKTA
Straffar
-
Aggregerat resultat
-
Målskyttar
Varningar / Utvisningar
Liga / Turnering
Publik
Publicerad 2025-03-08 kl 17:56
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS