Malmö FF tog under måndagskvällen emot IF Elfsborg på Eleda Stadion i kvartsfinal i svenska cupen-slutspelet, vilket också var en repris från guldavgörandet i Malmö 2023.
MFF-tränaren Henrik Rydström gjorde inga förändringar i sin startelva i jämförelse med senaste mötet med VSK. Exempelvis inledde Isaac Kiese Thelin och Sead Haksabanovic åter på bänken, precis som Taha Ali och Oliver Berg. Elfsborg-tränaren Oscar Hiljemark släppte i sin tur fram nyförvärvet Taylor Silverholt direkt från start.
Elfsborg rivstartade och var tidigt nära ett ledningsmål, då Gottfrid Rapp fick yta i straffområdet, men sköt en bit utanför mål.
- Det var inte långt ifrån, sa TV4 Play-experten Andreas Alm.
MFF hotade senare, då Emmanuel Ekong kom runt på högerkanten och spelade in bollen i straffområdet, där både Erik Botheim och Anders Christiansen var nära att få fira. Efter 20 minuters spel kom MFF fram i ett nytt bra läge, då Christiansen satte fram bollen till Botheim i straffområdet, men då sköt norrmannen rakt på Isak Pettersson i bortamålet.
MFF och Elfsborg turades därefter om att skapa chanser, men i slutändan var det 0-0 på resultattavlan efter 45 minuters spel.
- Jag känner att jag har haft övertag på honom (Niklas Hult) i första halvlek, men vi har inte riktigt kommit igång i vårt spel. Jag är säker på att vi kommer göra det i andra halvlek, säger Ekong till TV4 Play.
- Vi behöver fortsätta hota offensivt och göra mål, fortsatte han.
MFF-tränaren Henrik Rydström till TV4 Play:
- Jag vill se en massa saker. Vi är långt ifrån nöjda. Jag tycker att vi hade de bästa chanserna, men det är inte riktigt så här vi vill ha det. Det är utdraget, långa avstånd och rätt segt i förflyttningar som en följd av de långa avstånden. Vi behöver korrigera det. Det såg ut som att bollen brann, då man slängde den vidare. Det var inte bra.
Elfsborgs Simon Olsson i samma sändning:
- Jag tycker att vi gjorde en bra första halvlek. Vi var lugna med bollen. De hade några farliga kontringar, men annars tycker jag att vi gjorde en bra första halvlek, sa han.
I början av andra halvlek hade MFF mycket boll och tryckte på för ett ledningsmål, men kom däremot inte till så heta lägen. Elfsborg skapade i sin tur heller inte särskilt mycket.
Startelvor:
Malmö FF: Friedrich - Karlsson, Jansson, Rösler, Busanello - Bolin, Rosengren, Berg Johnsen, Christiansen - Ekong, Botheim.
IF Elfsborg: Pettersson - Wikström, Holmén, Yegbe - Hedlund, Magnusson, Zeneli, Olsson, Hult - Silverholt, Rapp.
Matchen sänds på TV4 Play. Sändningsstart är klockan 18.15.