Röster har höjts om att Djurgårdens kapten Marcus Danielson borde få en plats i Janne Anderssons landslagstrupp till EM-kvalmatcherna.
Men då truppen under onsdagens presenterades fanns inte mittbackens namn med. Det gjorde kaptenen Andreas Granqvist som i sin tur har ifrågasatts. Men C Mores expert Erik Edman förstår varför Granqvist är uttagen.
- Det har säkerligen med kontinutet att göra och det tar lång tid att spela sig in. Har man gjort det bra i landslaget kommer man få fortsatt förtroende vilket Granqvist har. Sedan gillar jag Danielson som varit fantastisk under säsongen, säger Edman till Fotbollskanalen och fortsätter:
Man ska komma ihåg att Filip Helander gjorde det bra innan sommaren, Pontus Jansson är självskriven, likaså Victor Nilsson Lindelöf. Det är tufft att ta sig in men jag hade hoppats att Danielson skulle komma med.
Edman menar dock att Andersson bygger sina trupper långsiktigt, precis som Lars Lagerbäck gjorde då Edman själv var aktiv.
- Samspelet och relationerna mellan spelarna är en framgångsfaktor för landslagsfotboll. Andra landslag kan byta spelare ut och in och får därför inte den samspelta enheten. Det tror jag absolut är en av de viktigaste faktorerna till varför Andersson varit så framgångsrik. Han har valt en kontinuitet som gjort att spelarna känner varandra väldigt bra även om de inte träffas så ofta.
Muamer Tankovic leder skytteligan i allsvenskan och har belönats med en uttagning. Allsvenskan bidrar med nämnde Granqvist och även Sebastian Larsson och Edman menar att det är väldigt viktigt att spelare i inhemska klubbar blir uttagna.
- Det är jättekul och ett superbra kvitto för serien. Man måste inte vara utlandsproffs utan att man kan faktiskt spela i allsvenskan och bli uttagen. Det är en enormt viktig signal för de allsvenska spelarna och hela serien.
Att Tankovic är uttagen var en ingen större överraskning.
- Det var väl självklart, hans form under hela säsongen har varit fantastisk. Han kanske är allsvenskans bästa spelare offensivt. Utifrån vad han har presterat är det inget snack, hans kvaliteter bör också passa Janne Anderssons sätt att spela, säger Edman och fortsätter:
- Om han kan etablera sig i landslaget hade det varit en spännande kombination med Ludwig Augustinsson på vänstersidan.
Hur ser du på Tankovic chanser till speltid?
- De är väl inte jättestora. Så som Janne valt att bygga sitt ledarskap har det varit kring kontinuitet. Det handlar om att komma in i truppen, lära känna miljön och hur landslaget jobbar. Därefter kan man få mer speltid, men Tankovic kanske kan få lite speltid mot Färöarna.
Sverige inleder den här omgången av EM-kvalet med att möta Färöarna borta den 5 september, för att sedan ta emot Norge på Friends Arena den 8 september.