Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Richt kommer inte be Zlatan ligga lågt: ”Tror du det hjälper?"

Sverige (herr)

GELENDZJIK. Lars Richt uttryckte att Zlatan Ibrahimovic utspel slukade energi.
Landslagschefen har haft kontakt med superstjärnan - men inga förmaningar:
- Tror du att det hjälper?, säger Richt.

Foto: Bildbyrån

Efter Zlatan Ibrahimovic olika utspel i samband med att han kom till Ryssland under torsdagen så var landslagschefen Lasse Richt en aning trött.

- Vi försöker ju att parera alla frågor. I går var det några frågor som inte handlade om matchen mot Sydkorea, det här är ju ert jobb. Det får vi leva med. Men om du frågar mig så tar det en jävla massa energi och tid att lösa upp frågorna, och det gäller inte bara mig utan andra ledare också, sa Lasse Richt.

Under fredagen bekräftade Lasse Richt att han haft en kontakt med Zlatan Ibrahimovic i ärendet:

- Jag pratade väldigt kort med honom i går kväll. Han ringde mig. Men han var på ett ställe där det inte gick att prata, det var sorligt bakom så han sa egentligen bara hej och han frågade om jag kommer till Moskva och lite sådana saker. Vi pratade inte om frågan, men vi ska prata med varandra igen men jag har inte hunnit i dag. 

Annons

Kommer du att be honom att ligga lite långt med utspelen? 
- Tror du att det hjälper? Nej, det är inga förmaningar. Jag pratar med honom om det som har skett. 

Men det var han som ringde dig alltså? 
- Ja, men för att vara ärlig var det jag som ringde honom men då svarade han inte. Men då brukar han ringa när han kan, men det var ingen tid som var bra för honom. 

Kommer han till Sveriges match?
- Nej, jag tror inte att han kommer på vår match. Han är ju styrd av andra saker så han har ett program, vilka matcher han ska se vet jag inte.

Publicerad 2018-06-15 kl 17:28
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS