I kväll kliver Caroline Seger ut som lagkapten i det svenska landslag som ställs mot Kanada i åttondelsfinal i VM. Seger har firat stora framgångar som fotbollsspelare, bland annat i det franska storlaget Paris Saint-Germain.
Hennes fyra år äldre syster har dock haft ett mer problemfyllt liv och i Sportkanalen-programmet ”med Frida” berättar Seger om systerns drogmissbruk och om hur hon hamnade i fel umgänge.
- Jag var åtta när det började och sedan var det bara ett rent helvete, säger hon i programmet.
- Ens föräldrar ska vara de starkaste man har… som går igenom så mycket och får kämpa så hårt och man ser frustrationen och att alltid försöka upprätthålla någon fasad: ”Vi måste leva vidare för ”Carros skull”.
Systern är nu fri från sitt drogmissbruk och finns på plats i Frankrike för tillsammans med sin övriga familj stötta Caroline Seger och Blågult. Något som Seger själv värderar högre än alla medaljer och troféer hon tidigare vunnit inom fotbollen.
- Att hon mår frisk och mår bra är värt allting. Då kan jag slänga fotbollen rätt åt helvete, för att hon mår bra. Att ha henne där är grymt.
Caroline Seger med Frida” sänds 24 juni 23.30 på Sportkanalen och finns även att se på C More.
Sveriges möte med Kanada startar klockan 21 i kväll och kan ses på TV4 och C More Fotboll samt streamas på cmore.se/sport. Sändningen startar 20.00.