Chrisitan ”Chippen” Wilhelmsson har spelat i de högsta ligorna i England, Frankrike och Italien. Där representerade han klubbar som Bolton, Roma och Nantes. Dessutom har den tidigare svenske landslagsspelaren hunnit med spel i Mjällby, som också var ytterspringarens senaste klubb.
Sedan dess har det varit tyst om Wilhelmsson, men nu återvänder han till fotbollen och han är klar för spel i division 5-laget Torsby. En nyckel bakom övergången är Sven-Göran Eriksson.
- Jag träffade ”Svennis” för en tid sedan och han frågade helt enkelt om jag kunde tänka mig att spela några matcher för Torsby i höst. Jag behövde inte så lång betänketid. Det är ju alltid roligt med fotboll och det här är verkligen ett annorlunda uppdrag, säger ”Chippen” till NWT.
- Det här ska bli riktigt spännande för så här långt nere i seriesystemet har jag aldrig spelat förut.
Chippen har under den senaste veckan tränat med Torsby och planen är att bara spela en match, på lördag när Torsby möter Töcksfors, även om det inte är omöjligt att det blir fler matcher. Sven-Göran Eriksson tycker att den 79-faldiga landslagsmannen har sett vass ut på träningarna.
- Jag har sett ”Chippens” träningar med Torsby och det är absolut ingen fara på taket. Han ser ut att var i riktigt bra slag och det ska bli oerhört intressant att se honom på Björnevi, säger Eriksson.