Eskişehirspors tränare Ersun Yanal är högaktuell att ta över Fenerbahce och enligt turkisk media vill han ta med sig sin favoritspelare Erkan Zengin. I fredags berättade agenten Patrick Mörk för fotbollskanalen.se att det är rätt läge för att byta klubb för Zengin som har ett år kvar på kontraktet. Inför söndagens landslagsträning bekräftade den svenske mittfältaren att han är på väg att byta lag.
- Jag kan inte uttala mig så mycket om det, min agent Patrick Mörk jobbar på det. Jag har ett år kvar på kontraktet, vi får se vad som händer. Jag kan inte säga så mycket, säger han till fotbollskanalen.se.
Är din tränare på väg att ta över Fenerbahce?
- Ja, han är aktuell faktiskt.
Kommer ni bra överens?
- Ja, det har varit bra med alla mina tränare men just han är lite speciell. Men blir det inte Fenerbahce så är det inga problem. Det går bra för mig i den klubben jag spelar i också.
Vet du om Fenerbahces intresse?
- Jag tror att Patrick sa det i någon tidning.
Hur ser du på Fenerbahce som klubb?
- Jag kan inte prata om det där, det kommer bli såna rubriker i Turkiet om jag säger något.
Erkan Zengin håller med sin agent Patrick Mörk om att det är rätte läge att byta lag - och han bekräftar att det finns flera bud.
- Asså jag har ändå varit i klubben i tre år så jag har ju fått bud och sådär från andra klubbar också så klubben tittar på det. Så att vi får se vad som händer.
Har ni bud från andra klubbar just nu som du funderar på?
- Ja, det finns några klubbar som de jobbar på.
Vilka länder?
- Det är i Turkiet och sedan är det... haha, nej jag kan inte säga den andra.
Patrick Mörk pratade om Ryssland - hur skulle du se på Ryssland som ett nytt hemland?
- Svårt för mig att spela i Ryssland. Jag skulle inte klara av det tror jag. Klimatet. Det skulle vara konstigt för oss. Sedan fick jag höra att man åker tre timmar med flyg för en bortamatch. Det funkar inte för mig tror jag. Ska jag åka varje vecka tre timmar? Det går inte. Jag spelar hellre i Turkiet än att jag åker till Ryssland.
Men det är väl ganska mycket pengar i Ryssland?
- Då spelar jag gratis.
Du spelar hellre gratis i Turkiet än mycket pengar i Ryssland?
- Ja.