Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Zlatan inför Friends-comebacken: "De borde döpt om arenan till mitt namn"

Sverige (herr)

SOLNA. Under torsdagen kan Zlatan Ibrahimovic göra comeback i landslaget.
Men han är tydlig: han har inga krav på speltid.
- Att få vara här vid 39 års ålder… jag är stolt, säger superstjärnan.

Foto: Bildbyrån.

Se hela intervjun i spelaren ovan.

Fiorentina - Inter
Fiorentina
Inter
STREAMA PÅ TORSDAG
Como - Juventus
Como
Juventus
STREAMA PÅ FREDAG
Hellas Verona - Atalanta
Hellas Verona
Atalanta
STREAMA PÅ LÖRDAG
Empoli - Milan
Empoli
Milan
STREAMA PÅ LÖRDAG
Torino - Genoa
Torino
Genoa
STREAMA PÅ LÖRDAG

Sverige möter Georgien i VM-kvalet under torsdagen. Det är första matchen på vägen mot slutspelet i Qatar, vilket spelas i november/december 2022. Och på planen kan Zlatan Ibrahimovic komma att stå.

Milan-stjärnan slutade i landslaget efter EM 2016 och nu är han återigen uttagen i truppen.

Men forwarden har inga speciella förväntningar om speltid när han nu är ny i gruppen.

- Jag tror Janne (Andersson, förbundskapten) kommer göra en värdering och prata med alla spelare, kring hur han tänker om matcherna. Jag är tillgänglig. Jag förbereder mig för match, säger Ibrahimovic.

Hur Ibrahimovic skulle reagera på att få sitta på bänken då och då efter sin comeback i landslaget? Bra, enligt honom själv.

Annons

- Det är inga problem. Jag är här för att hjälpa till. Jag är bara glad över att vara här och att jag får komma tillbaka efter fem år. Att få vara här vid 39 års ålder… jag är stolt.  

- Jag kräver inget. Jag vill inget. Jag vill bara hjälpa till. Jag vill bidra med det jag kan och så länge jag kan det så vill jag vara med.

Han fortsätter:

- Känner Janne att jag inte kan bidra eller göra det jag ska göra, då är jag inte här.

I en intervju med Fotbollskanalen inför matchen förklarar också Ibrahimovic att han är väldigt glad över att vara tillbaka på Friends Arena.

- Det var längesen jag var här. Jag har bara positiva minnen härifrån. Det enda är att de inte döpt om arenan till mitt namn, vilket de borde ha gjort, säger han skämtsamt.

- Nu ska jag pusha på ännu mer och få mitt namn upphängt här någonstans.

Annons

Sverige-Georgien har avspark klockan 20.45 under torsdagen. TV4:s sändning startar klockan 20.00. Du kan även se matchen på cmore.se.

Publicerad 2021-03-25 kl 07:00
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS