Zlatan om sågningen i TV4: Gav mig extra energi
Sverige
Zlatan är bäst i världen – enligt honom själv. Men Mirrors könikör Martin Lipton anser att svensken är en nolla.
- Det gav mig extra energi, säger Zlatan.
I TV4:s exklusiva intervju avslöjade Zlatan att han anser sig själv som bäst i världen. Det fick Mirrors krönikör Martin Lipton att gå i taket.
- Zlatan är en nolla. Han är kanske legendarisk i sin egen fantasi men inte någon annanstans, säger Lipton till fotbollskanalen.se.
Efter matchen mot Finland berättade Zlatan att han har läst fotbollskanalen.se:s intervju med Lipton. Och krönikörens utspel hjälpte Zlatan till att tända till mot Finland.
- Jag såg bara rubriken, det gav mig extra kraft om jag ska vara ärlig. Men det var inte viktigt för mig, säger han.
Snacka om svar på tal. Den svenske anfallsstjärnan gjorde tre mål, en assist och var bäst på planen mot Finland
Publicerad 2011-06-08 kl 02:16