Det blev ingen comeback i landslaget inför VM i Ryssland för Zlatan Ibrahimovic. Den svenska anfallsveteranen tackade nej till att återvända till Blågult.
- Jag pratade med Zlatan i tisdags. Han meddelade att han inte ändrat sig angående landslagsspel – det är nej som gäller, förklarade landslagschefen Lasse Richt då.
Men trots att Zlatan inte är med den svenska truppen som spelare finns han på plats i Ryssland för ett sponsoruppdrag. Och det var i samband med det som Zlatan, av Expressen, fick frågor om dagens svenska landslag. Ibrahimovic bjöd då på ett något märkligt uttalande.
På frågan om han har någon kontakt med spelarna i laget svarar Zlatan:
- Inte så mycket med spelarna, mer med folket i förbundet. Det är jag som har kontrollen och bestämmer vem som ska vara coach och vem som inte ska vara coach, säger han till tidningen, utan att förtydliga vad han menar med att "det är han som bestämmer vem som coachar".
Till tidningen skickar Ibrahimovic också med en hälsning till det svenska laget:
- Bara njut. Det är ingen press, för jag är inte där.
Att det skulle vara Zlatan som basar över coachvalet är dock inget som landslagschefen Lasse Richt håller med om.
- Det klart att det inte är. Jag tänker inget utan jag vet inte varför han har sagt så men det klart att det inte är han som bestämmer över vem som ska bli coach, säger han till Expressen.
- Jag tror att han har sagt det med glimten i ögat. Jag ska prata med Zlatan så får vi se vad han tänker,
Zlatan Ibrahimovic tillhör som bekant numera LA Galaxy i MLS. I den senaste omgången stod Zlatan för två mål, vilket var tredje tillfället den här säsongen.