Kroatien tog i kväll emot England på Stadion HNK Rijeka, men inte till en härlig inramning, i stället inför tomma läkare i Nations League. Detta med anledning av en skandal i samband med kvalmötet mellan Kroatien och Italien sommaren 2015, då ett stort hakkors var avbildat i gräsmattan. Det här var Kroatiens första Uefa-match sedan dess och därmed kom bestraffningen först den här kvällen.
Kroatien inledde mötet med ett stort bollinnehav och hade i första halvlek flera möjligheter för ett ledningsmål. Landslaget var däremot inte tillräckligt effektivt framför mål och närmast var Andrej Kramaric med ett skott från fri yta i straffområdet, men i stället gick avslutet rakt på Jordan Pickford mellan engelsmännens stolpar.
Därefter lyfte England och skapade en het målchans före första halvleks slut. Eric Dier nådde högst vid den första stolpen på hörna, men fick se bollen segla i stolpen. Mer än så blev det inte och första halvlek slutade utan mål.
England tog i andra halvlek över allt mer och var i mitten av halvlek åter nära ett ledningsmål. Marcus Rashford blev frispelad i straffområdet, men lyckades inte få in bollen i mål bakom Dominik Livakovic i Kroatien.
Lite senare fick de tillresta engelsmännen, som följde matchen från en kulle utanför arenan, något annat att glädjas åt. Borussia Dortmunds 18-årige talang Jadon Sancho hoppade i den 78:e minuten in och blev därmed första spelare född på 2000-talet att göra debut i det engelska landslaget.
Sancho hann dock inte påverka matchbilden särskilt mycket förrän drabbningen var över och lagen fick dela på poängen. Spanien leder fortsatt gruppen på sex poäng, medan England och Kroatien står på en poäng i Nations League.
Startelvor:
Kroatien: Livakovic - Jedvaj, Lovren, Vida, Pivaric - Kovacic, Rakitic - Kramaric, Modric, Perisic - Rebic.
England: Pickford - Dier, Stones, Maguire - Walker, Henderson, Barkley, Chilwell - Sterling, Rashford, Kane.