Tysklands förbundskapten Joachim Löw presenterade i dag sin nedbantade 23-mannatrupp till sommarens världsmästerskap i Ryssland. Förbundskaptenen bjöd på en stor skräll genom att peta Manchester City-stjärnan Leroy Sané, som under den gångna säsongen imponerade med tio mål och 15 assist på 32 matcher i Premier League.
Han var dessutom nominerad, av Premier Leagues spelarfack, till årets spelare i ligan, men blev även utsedd till årets unga spelare i Premier League. Lite mer överraskande var därmed att Bayer Leverkusens Julian Brandt gick före honom i truppen.
- Det var väldigt jämnt mellan honom och Julian Brandt, som var till Brandts fördel, säger Joachim Löw enligt den tyska tidningen Bild.
Sané fick däremot inte särskilt mycket speltid i VM-kvalet och kom endast till spel i tre kvalmatcher för Tyskland. Han har totalt gjort tolv landskamper för landslaget, men endast en assist och inga mål under sin landslagskarriär.
Dessutom tog Manuel Neuer, som under säsongen varit skadad, plats i truppen.
- Jag hade ett samtal med manu i går. Foten ska inte vara något problem, säger Löw vidare under presskonferensen.
Löw överraskade även lite med att ta ut Paris Saint-Germain-målvakten Kevin Trapp i stället för Bayer Leverkusens Bernd Leno. Trapp stod under den gångna säsongen endast för fyra matcher i Ligue 1, medan Leno var ordinarie i Bundesliga.
Tyske Leverkusen-mittbacken Jonathan Tah och Freiburg-anfallaren Nils Petersen, som också var med i Tysklands bruttotrupp till mästerskapet, blev inte heller uttagna i 23-mannatruppen och får inte följa med till Ryssland.