I EM-premiären 2021 hemma på Parken mot Finland drabbades Christian Eriksen av ett hjärtstopp, livet räddades på Eriksen och han har efter det fått en typ av hjärtstartare inopererad, en så kallad ICD-enhet.
Eriksen har också tagit sig tillbaka till fotbollen och står nu redo att spela VM med Danmark. Något som Eriksen själv är väldigt tacksam för.
- Det känns tufft att titta tillbaka på det (hjärtstoppet) med tanke på hur min karriär och mitt liv såg ut då. Det är en stor kontrast till att sitta här ett år senare och spela VM, säger han och fortsätter:
- Det var min dröm från början och jag hoppades att jag skulle få spela, att jag skulle vara återställd och få spela för läkarna. Det är jag tacksam för.
Redan 26 februari gjorde Christian Eriksen comeback. Då i Brentford-tröjan hemma mot Newcastle. En månad senare, 26 mars gjorde han återigen mål för det danska landslaget.
- Det gick snabbt. När man inte spelar fotboll känns det alltid som lång tid. Oavsett om man har varit skadad eller mer, frånvaron känns alltid längre än den är. För det mesta är det inte lång tid, men det känns så. Om jag ser tillbaka och var jag står i dag så har det ju gått otroligt snabbt både med fotbollen och på livet, säger Eriksen.
På frågan om Eriksen ser fotbollen på något annat sätt än tidigare delar mittfältaren med sig av sitt motto:
- Ja, jag har i och för sig aldrig känt mig stressad. Jag ser mig inte som en spelare som är stressad men nu känns det på något vis som att allt ordnar sig. Jag är tacksam för att jag lever. Allt annat är en bonus. Det är mitt motto.
Om Eriksen gör några mål i VM spelar inte så stor roll för honom själv. Han är i första hand glad över att vara vid liv, i andra hand glad över att få spela ett världsmästerskap.
- Eventuella mål är inte den stora bedriften. Bedriften är att jag kommit tillbaka och är frisk och lever, allt utöver det är endast en bonus. Bara att jag ska få spela VM känns jättestort.
- Men det är bara för att det är ett VM, inte för att det varit målet. Jag ville bara spela fotboll igen och att det nu blev VM är ju jättekul.