Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

TV: Manchester United avfärdade Arsenal i FA-cupen - Solskjærs åttonde raka seger

FA-cupen

Manchester United avfärdade Arsenal med 3-1 i FA-cupen.
Då bärgade Ole Gunnar Solskjær sin åttonde raka seger. 
- Det är fantastiskt att gå vidare i cupen, säger Solskjær till BBC. 

Foto: Bildbyrån.

Arsenal tog i kväll emot Manchester United i fjärde omgången i FA-cupen på Emirates Stadium. Manchester United hade till en början mycket boll, men utan att skapa några riktigt vassa målchanser. Arsenal, som har stora skadeproblem i backlinjen med Hector Bellerin och Rob Holding på skadelistan, tvingades därefter till ett tidigt byte, då Sokratis Papastathopoulos linkade av planen skadad och blev ersatt av Shkodran Mustafi. 

Några minuter senare var Londonklubben nära nästa kalldusch. Manchester United matade in ett hårt slaget inlägg i straffområdet, men ingen lyckades få en tå på bollen. Till slut kom utdelningen för bortalaget. Först mötte Alexis Sanchez i den 31:e minuten ett inspel i straffområdet, rundade Petr Cech och sköt 1-0 och två minuter senare avslutade Jesse Lingard en kontring till 2-0 för United. 

Annons

Men Arsenal kom tillbaka. Strax före halvtid såg Pierre-Emerick Aubameyang till att hålla matchen vid liv genom att stöta in en reducering till 2-1-underläge. Arsenal var även i andra halvlek nära en kvittering, men den gången stod Sergio Romero för en reflexräddning efter nick från nära håll i straffområdet. 

Efter en svängig andra halvlek, så punkterade United i den 82:e minuten matchen. Anthony Martial tog vara på en retur efter avslut av Paul Pogba och rullade in bollen i mål till 3-1. Det stängde också igen matchen. Efter tio minuters tilläggstid efter skadeavbrott för Laurent Koscielny, så blåste domaren av matchen till United-seger.

- Det är fantastiskt att gå vidare i cupen. Det är en av de tuffaste matcherna du kan ställas inför, säger Solskjær till BBC. 

- I dag var ett stort steg framåt. Det var en enorm förbättring från Tottenham-matchen. Det är lätt att bli upphetsad och prata om framtiden, men vi behöver bara fortsätta att arbeta och fokusera på nästa match, fortsätter han. 

Annons

Manchester Uniteds norske huvudtränare Ole Gunnar Solskjær fick därmed fira sin åttonde raka seger sedan han tog över rodret i storklubben. 

Startelvor:

Arsenal: Cech, Maitland-Niles, Koscielny, Papastathopoulos, Kolasinac, Torreira, Xhaka, Iwobi, Ramsey, Aubameyang, Lacazette. 

Manchester United: Romero, Young, Nilsson Lindelöf, Bailly, Shaw, Herrera, Matic, Pogba, Lingard, Sanchez, Lukaku. 

LIVEMATCH
Clock'
MATCHFAKTA
Straffar
-
Aggregerat resultat
-
Målskyttar
Varningar / Utvisningar
Liga / Turnering
Publik
Publicerad 2019-01-25 kl 22:57
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS